Ławki na posesji

Kategoria: Blog

ławka

Wiele osób posiadających domy mieszkalne lub działki, umieszcza gdzieś na terenie swojej posesji ławki, by stworzyć malownicze zakątki do odpoczynku. Ławki są wygodne. Dzięki powierzchni siedziska większej niż na przykład na krześle, na ławce można komfortowo położyć się, lub usiąść w dwie lub trzy osoby. Jednak dobra ławka powinna spełniać szereg wymagań.

Jakość

Przede wszystkim ławka musi być solidna. To oznacza, że nie może skrzypieć, chwiać się, czy uginać. Deski nie powinny być zbutwiałe, spróchniałe, ani uszkodzone przez szkodniki. Bardzo ważne są solidne nogi do ławki. To one utrzymują cały ciężar konstrukcji i siedzących osób. Inwestując w żeliwne nogi możemy być pewni, ze przetrwają one lata i nie spowodują żadnego zarwania się czy przewrócenia się ławki, są po prostu najbezpieczniejsze.  Żeliwne nogi dodadzą ławce paru kilogramów. Dzięki temu możemy być pewni, że ławka nie będzie przesuwała się podczas użytkowania, tylko stabilnie zostanie na swoim miejscu, nawet podczas dziecięcych gonitw wokół niej. Tym bardziej możemy mieć pewność, że ławka nie przewróci się podczas największej nawet wichury. Deski ławki powinny być dobrze wykończone. A to oznacza, że nie mogą z nich wychodzić żadne drzazgi. Powinny być również jak najsolidniej zaimpregnowane, aby nie niszczały i nie wybarwiały się od słońca, deszczu i śniegu. Oczywiście deski powinny być wycięte z mocnego drewna, które nie będzie pękało pod większym ciężarem lub przy przypadkowym uderzeniu np. kosiarką.

Wygląd

Ławka, która ma być elementem urokliwego kącika w ogrodzie również musi być urodziwa. Dlatego wrócimy tu jeszcze raz do żeliwnych nóg. Wiele z nich jest produkowanych w fantazyjnych, ażurowych kształtach i ma niewątpliwy urok starodawnych ławeczek z paryskich parków. Dlatego kupując ławkę warto zainwestować właśnie w żeliwne nogi, zamiast zadowalać się zwykłą, bezduszną, metalową konstrukcją. Ozdobna ławka obok zadbanego klombiku kwiatów wystarczą, aby stworzyć malowniczy zakątek do odpoczynku.